ewangeliczni

Czy pierwsi naśladowcy Jezusa wyznawali ewangeliczne chrześcijaństwo?

  • Wczesny Kościół zdecydowanie podkreślał fundamentalne znaczenie Pisma Świętego. Wynikało to między innymi z faktu, że Jezus Chrystus był wypełnieniem obietnic Starego Przymierza. Podkreślano także konieczność nawrócenia, osobistego spotkania z Bogiem. W Biblii istnieje wiele przykładów konwersji, czyli metanoi (gr. zmiana myślenia). Chyba najbardziej znanym jest przypadek Pawła. Był człowiekiem głęboko religijnym, oddanym sprawie judaizmu. Gotów dla tej religii żyć i umierać, ale też gotowy zabijać. W swojej radykalnej gorliwości stał się prześladowcą wyznawców Chrystusa. I właśnie w takim momencie, gdy był w drodze do Damaszku w celu aresztowania uczniów Jezusa, został powalony mocą z wysokości. Tam, na drodze pod Damaszkiem dokonała się radykalna przemiana. Z prześladowcy i zapiekłego wroga, staje się oddanym uczniem i apostołem Jezusa Chrystusa. Takie i podobne przykłady ukazują istotę nawrócenia. Nie chodziło o zmianę światopoglądu, ale o radykalną przemianę życia.
  • W II  i III wieku bardzo poważnie zwracano uwagę na inicjację, czyli formację przedchrzcielną. W dziełku „Tradycja Apostolska”,  mylnie przypisywanemu Hipolitowi Rzymskiemu, ukazana jest zasada, w myśl której chrztu nie udziela się każdemu, kto prosi, ale tylko tym, których życie uległo przemianie pod wpływem ewangelii. Prawdziwym świadkiem Chrystusa może być bowiem tylko ktoś, kto pod Jego wpływem zmienił swoje życie. Nie wystarczyło wówczas, że ktoś mówił, że „wierzy  w Boga”. Jeśli nie „wierzy Bogu”, nie zmieni swego życia, nie stanie się nowym stworzeniem, nie może być świadkiem Chrystusa. W tym kontekście ważne jest stwierdzenie Tertuliana, pisarza z przełomu II/III wieku, który napisał: „Stajemy się, a nie rodzimy chrześcijanami”. Chrześcijaństwo w każdym pokoleniu to kwestia wyboru, a nie losu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mateusz
Stefański

Creative director

Kreatywny wizjoner, marketingowiec-artysta. Zamiast chwytliwych haseł, woli od razu tworzyć z tego movement. Opracowuje strategie reklamowe, projektuje komunikację spójną z marką, planuje kampanie marketingowe i realizuje je na podstawie realnych potrzeb. Pierwsze kroki stawiał w 2014 roku w agencji reklamowej Engine w Sopocie. Od 2017 roku dyrektor wykonawczy Exodus Conference & Festival. Obecnie od 2019 roku realizuje szalone pomysły w roli dyrektora kreatywnego Kościoła Radość Życia w Gdańsku.

Olga
Nerc

Project Director

Współtworząca i kierująca wieloma zespołami marketingowymi w firmach Young Digital Planet, Nowa Era, Flugger farby. Od 2020 r. misjonarz, członek zespołu Ewangelicznej Polski. Z pasją tworzy i zarządza projektami. Współtworząca projekt Dziewczyny Się Spotykają, wyjazdy misyjne na Ukrainę oraz służbę dla małżeństw.

Paulina
Konieczny

Graphic Design

Z wykształcenia jest architektem, a na co dzień zajmuje się grafiką i tworzeniem brandingu. Zachwyca ją piękno połączone z funkcjonalnością. Jako brand designer pragnie tworzyć projekty, które będą odzwierciedleniem przedstawionej wizji, ale nie boi się również zapraszać swoich klientów do innowacyjnych rozwiązań. Wierzy, że każdy projekt może być dziełem o indywidualnym charakterze. Wraz z mężem Alkiem założyli Społeczność Miasto, w której od początku odpowiada za obszar designu, w tym za stworzenie identyfikacji wizualnej oraz grafik i wszelkich materiałów promocyjnych.

Gosia
Śmigielska

Film production

Z zawodu jest technikiem odzieży. Mimo że jej przygoda z szyciem i projektowaniem została wstrzymana, to obcowanie ze światem mody rozbudziło w niej chęci do kreatywniejszego stylu życia. Zaczęła interesować się grafiką, dokształcać w temacie fotografii i próbować krótkich form filmowych. W ten sposób od kilku lat aktywnie działa w branży kreatywnej. Obecnie jest studentką drugiego roku Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Estera
Wiaduch

Creative Writer

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej specjalność to gra na fagocie. W wolnej chwili realizuje się muzycznie w zespole ‘dzieła wybrane’. Nie tylko może tam pisać muzykę, ale i teksty, co okazało się jej kolejną pasją. Swoje pióro od dłuższego czasu może szkolić dzięki pracy dziennikarskiej w Nadmorskiej Grupie Medialnej (Norda.FM, Twoja Telewizja Morska, Nadmorski24.pl). Od kilku lat jest liderem młodzieżowym grupy WIDOKI. 

Dziękujemy za kontakt!

Już wkrótce reprezentant naszego zespołu odpowie
na Twoje pytania.

Magda
Ciszewska

Digital Marketing

Specjalizuje się w budowaniu i realizacji strategii marketingowo-sprzedażowych. Od paru lat związana z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia na kierunkach Social Media i Zintegrowany Marketing oraz e-Commerce. Swoją karierę zawodową poświęciła online marketingowi i nowym mediom. W ciągu 20 lat swojej pracy budowała globalne strategie marketingowe dla takich marek jak ClickMeeting, GetResponse, Heinz, Ford, Diageo, GlaxoSmithKline. Jest ekspertem w pozycjonowaniu marek, tworzeniu strategii marketingowych i wdrażaniu kampanii promocyjnych.