ewangeliczni

5 Sola

Sola Scriptura dosłownie znaczy  „tylko Pismo; jedynie Pismo”.

Pismo Święte jest autorytetem uniwersalnym (zawsze, wszędzie i dla każdego), ponieważ jest to Słowo Boże, czyli za Pismem Świętym stoi Boży autorytet. A jeśli Pismo Święte jest Bożym Słowem, musi być bezbłędne i nieomylne.

Tradycje są wartościowe jedynie wtedy, kiedy bazują na Piśmie Świętym i pozostają z Nim w pełnej zgodzie.
Sola Scriptura oznacza, że Pismo Święte jest dla wierzącego jedynym autorytetem, rozstrzygającym w sprawach wiary i praktyki jego życia.

Sola Gratia oznacza dosłownie „tylko łaska – jedynie łaska”, oznacza, że nasze zbawienie jest w całości darem Bożej łaski. Tak czytamy w Liście do Efezjan 2,8-9.

Co to jest Łaska? Łaska jest niezasłużoną przez nas, Bożą przychylnością, Bóg dokonał wszystkiego, co niezbędne dla naszego zbawienia i daje nam to z łaski, przez wiarę.

To jego łaska jest źródłem naszego ratunku, a nie to, co my robimy.

Podsumowując: Sola gratia oznacza, że nasze zbawienie opiera się wyłącznie na czystej, łaskawej miłości Boga.

Solus Christus lub solo Christo, to jedno z pięciu tzw. „sola”, podsumowujących krótko główne przekonania ewangelicznego chrześcijaństwa. Solus Christus, znaczy„tylko Chrystus”.

Pozostałe cztery sola to sola scriptura („tylko Pismo”), sola fide („tylko wiara”), sola gratia („tylko łaska”) oraz soli Deo gloria („tylko Bogu chwała”).

Każde z tych przekonań ma charakter absolutnie fundamentalny dla biblijnie wierzących chrześcijan, a odrzucenie lub choćby tylko umniejszenie znaczenia którejkolwiek z nich prowadzi do błędnej teologii oraz fałszywej ewangelii.

„Tylko Chrystus” oznacza, że wierzymy:
– że zbawieni jesteśmy jedynie przez to, czego dokonał Jezus Chrystus: Jego całkowicie bezgrzeszne życie, niewinną śmierć na Krzyżu oraz chwalebne Zmartwychwstanie,
– w związku z tym, że jedynie On sam może być i jest naszym Odkupicielem,
– że tylko Chrystus może być i jest naszym Najwyższym Kapłanem,
– że jedynie Jezus Chrystus może być i jest Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem,
– że Jezus Chrystus jest Królem królów,
– że zbawieni jesteśmy tylko przez wiarę w Niego – Jezusa Chrystusa, niezależnie od dobrych uczynków jakiejkolwiek osoby.

To Chrystus i tylko Chrystus zbawia.

Nie mamy w związku z tym ani podstaw, ani prawa, aby innym osobom przypisywać którąkolwiek z tych ról: Zbawiciela, Odkupiciela, Pośrednika, Najwyższego Kapłana i Króla ponad wszystkimi.

Sola Fide jedna z pięciu zasad reformacji oznaczająca, że wierzymy że zbawienie człowieka (to znaczy odpuszczenie grzechów) odbywa się tylko i wyłącznie przez wiarę w Jezusa Chrystusa. A więc żadne uczynki a nie religijne ani grzechy nie mają wpływu na zbawienie człowieka.

Nic nie można dodać ani nic nie można odjąć z ofiary Pana Jezusa. Jest to ważne, ponieważ jeśli ktoś twierdzi że do wiary należy dodać uczynki aby być zbawionym to wtedy jest to fałszywa Ewangelia.  Oczywiście za prawdziwą wiarą muszą iść również uczynki czyli przemienione życie, ale to inny temat.

Soli Deo Gloria oddawanie chwały i cześć należą się jedynie Bogu, bo nikt i nic nie może się z Nim równać. On jest nieskończenie dobry i święty, sprawiedliwy i kochający, łaskawy i wszechmogący. Jedynie Bogu należy się chwała, ponieważ zbawienie dokonuje się tylko przez Niego, jego łaska okazana poprzez krzyż Pana Jezusa zbawia, przyciąga nas i wzbudza wiarę. Dlatego naszą reakcją jest oddawanie czci wyłącznie Jemu. Nie tylko poprzez tzw. religijne praktyki jak: udział w nabożeństwie, śpiewanie pieśni czy modlitwę. Chodzi o to, by każda, nawet najdrobniejsza naszego życia część była zbudowana wokół Boga i oddawała Mu chwałę.

autorzy: pastor Adrian Stróżek, pastor Marcin Zwoliński, pastor Mateusz Nowacki, pastor Zbyszek Tarkowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mateusz
Stefański

Creative director

Kreatywny wizjoner, marketingowiec-artysta. Zamiast chwytliwych haseł, woli od razu tworzyć z tego movement. Opracowuje strategie reklamowe, projektuje komunikację spójną z marką, planuje kampanie marketingowe i realizuje je na podstawie realnych potrzeb. Pierwsze kroki stawiał w 2014 roku w agencji reklamowej Engine w Sopocie. Od 2017 roku dyrektor wykonawczy Exodus Conference & Festival. Obecnie od 2019 roku realizuje szalone pomysły w roli dyrektora kreatywnego Kościoła Radość Życia w Gdańsku.

Olga
Nerc

Project Director

Współtworząca i kierująca wieloma zespołami marketingowymi w firmach Young Digital Planet, Nowa Era, Flugger farby. Od 2020 r. misjonarz, członek zespołu Ewangelicznej Polski. Z pasją tworzy i zarządza projektami. Współtworząca projekt Dziewczyny Się Spotykają, wyjazdy misyjne na Ukrainę oraz służbę dla małżeństw.

Paulina
Konieczny

Graphic Design

Z wykształcenia jest architektem, a na co dzień zajmuje się grafiką i tworzeniem brandingu. Zachwyca ją piękno połączone z funkcjonalnością. Jako brand designer pragnie tworzyć projekty, które będą odzwierciedleniem przedstawionej wizji, ale nie boi się również zapraszać swoich klientów do innowacyjnych rozwiązań. Wierzy, że każdy projekt może być dziełem o indywidualnym charakterze. Wraz z mężem Alkiem założyli Społeczność Miasto, w której od początku odpowiada za obszar designu, w tym za stworzenie identyfikacji wizualnej oraz grafik i wszelkich materiałów promocyjnych.

Gosia
Śmigielska

Film production

Z zawodu jest technikiem odzieży. Mimo że jej przygoda z szyciem i projektowaniem została wstrzymana, to obcowanie ze światem mody rozbudziło w niej chęci do kreatywniejszego stylu życia. Zaczęła interesować się grafiką, dokształcać w temacie fotografii i próbować krótkich form filmowych. W ten sposób od kilku lat aktywnie działa w branży kreatywnej. Obecnie jest studentką drugiego roku Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Estera
Wiaduch

Creative Writer

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej specjalność to gra na fagocie. W wolnej chwili realizuje się muzycznie w zespole ‘dzieła wybrane’. Nie tylko może tam pisać muzykę, ale i teksty, co okazało się jej kolejną pasją. Swoje pióro od dłuższego czasu może szkolić dzięki pracy dziennikarskiej w Nadmorskiej Grupie Medialnej (Norda.FM, Twoja Telewizja Morska, Nadmorski24.pl). Od kilku lat jest liderem młodzieżowym grupy WIDOKI. 

Dziękujemy za kontakt!

Już wkrótce reprezentant naszego zespołu odpowie
na Twoje pytania.

Magda
Ciszewska

Digital Marketing

Specjalizuje się w budowaniu i realizacji strategii marketingowo-sprzedażowych. Od paru lat związana z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia na kierunkach Social Media i Zintegrowany Marketing oraz e-Commerce. Swoją karierę zawodową poświęciła online marketingowi i nowym mediom. W ciągu 20 lat swojej pracy budowała globalne strategie marketingowe dla takich marek jak ClickMeeting, GetResponse, Heinz, Ford, Diageo, GlaxoSmithKline. Jest ekspertem w pozycjonowaniu marek, tworzeniu strategii marketingowych i wdrażaniu kampanii promocyjnych.