ewangeliczni

Dziesięć Przykazań cz.2

Szóste Przykazanie

„Nie zabijaj”
II Księga Mojżeszowa (Księga Wyjścia) 20,13

Przykazanie szóste mówi o bezprawnym odbieraniu życia drugiej osobie. Bezprawne odebranie komuś życia jest morderstwem – a prawo to ustalił sam Bóg i tylko On ma do tego prawo, ponieważ jest Panem życia i tym, który podtrzymuje człowieka przy życiu.

Dlatego np. wierzący ludzie, którzy są zwolennikami kary śmierci, muszą weryfikować, czy prawo ludzkie zgadza się z boskim. Możemy również spojrzeć na przykazanie nr 6 z innej perspektywy.

Każde przykazanie ma swoją pozytywną stronę.

Zamiast zastanawiać się, czy kogoś zabiłem lub potencjalnie pozbawiłbym życia, praktyczne zastosowanie tego przykazania będzie się wyrażać w aktywnym udziale w ratowaniu i poprawie życia innych ludzi, np. poprzez:

·        Kurs pierwszej pomocy, wolontariat w domach opieki, hospicjach, planowanie opieki nad swoimi rodzicami, gdy już będą leciwi, niedołężni, zdani na pomoc innych…

·        Sprzeciw wobec liberalizacji prawa do aborcji, eutanazji itp.

Siódme Przykazanie

„Nie cudzołóż”
II Księga Mojżeszowa (Księga Wyjścia) 20,14

Bóg jest wierny i lojalny wobec ludzi, których stworzył. I tę postawę chciał, aby ludzie okazywali sobie nawzajem, szczególnie w swoich małżeństwach. Bóg stworzył ludzi wkładając w nich między innymi ich seksualność i określił dla niej określoną rolę. Ma ona pomóc budować więzi między mężczyzną i kobietą, którzy zdecydowali się opuścić swoich rodziców, aby założyć rodzinę i być sobie wiernymi i lojalnymi do końca swojego życia. Wierność i lojalność w małżeństwie to odzwierciedlenie i obraz postawy jaką Bóg ma wobec nas. Bóg przez to przykazanie oczekuje od nas, że naszą seksualność będziemy wykorzystywać zgodnie z celem, jaki Bóg dla niej wyznaczył. Oczekuje, że będziemy unikać podejmowania wszelkich kroków, zarówno w sferze naszych myśli jak i działań, które z tym celem będą się rozmijały.

Ósme Przykazanie

 „Nie kradnij”
II Księga Mojżeszowa (Księga Wyjścia) 20,15

Aby móc mówić o ósmym przykazaniu, musimy zrozumieć pojęcie własności i posiadania. Kradzież to potajemne zabranie cudzej własności.

Jeśli mówimy o naszej własności i posiadaniu, musimy jednak pamiętać, że jest to prawda tylko w sensie względnym, a to dlatego, że jedynie Pan i Bóg jest właścicielem, suwerenem w sensie absolutnym.

Wszystko, co mamy, zostało nam dane.

Dlatego możemy powiedzieć, że stroną każdej kradzieży jest Pan Bóg, jako Ostateczny Właściciel.

Gdzie można zaobserwować kradzież?

a. Rodzina:

– mężowie często okradają swoje żony z miłości i oddania,

– żony okradają swoich mężów z okazywania szacunku i oddania,

– rodzice okradają swoje dzieci z poświęcania im czasu i wychowywania ich w bojaźnie przed Bogiem,

– dzieci okradają swoich rodziców z czci, posłuszeństwa oraz bycia ich chlubą

b. Państwo i praca/uczelnia:

– podatnicy okradają państwo z podatków, akcyz, ubezpieczenia, tego wszystkiego, co się Państwu od nas należy …

– pracownicy okradają swojego pracodawcę sami, np. kalkulując, ile pracy należy się za daną płacę – na którą, w 90% przypadków, dobrowolnie się zgodzili,

– uczniowie i studenci – okradają swoich kolegów i koleżanki ściągając i oszukując na zaliczeniach, egzaminach, zwolnieniach itp.

c. Kościół:

– okradamy kościół nie angażując się w jego życie i misję,

– branie i nie dawanie niczego w zamian jest częstą formą kradzieży publicznej – pasożytnictwo

– okradamy organizm, jakim jest Kościół, jeśli nie służymy tym obdarowaniem, zdolnościami, w które wyposażył nas PB wszczepiając nas w Jego Kościół.

Dziewiąte Przykazanie

„Nie świadcz fałszywie przeciw swemu bliźniemu”
II Księga Mojżeszowa (Księga Wyjścia) 20,16

Bóg jest prawdomówny wobec nas i aktywnie dba o nasze dobro. Dowodem Jego prawdomówności są słowa zawarte na wielu kartach Biblii, w których Bóg mówi wprost o naszej rzeczywistej sytuacji i jej konsekwencjach.  Największym dowodem na Jego troskę o nas była misja ratunkowa dla ludzi, którą Bóg podjął w osobie Jezusa Chrystusa. I tego samego Bóg oczekuje od nas: prawdomówności i aktywnej troski o dobro innych ludzi. Przez to będziemy odzwierciedlać Jego charakter i postawę. Bóg oczekuje zatem, że odrzucimy wszelkie myśli, słowa i działania, które miałyby wprowadzać innych w błąd, aby przynieść nam jakieś korzyści ich kosztem. 

Dziesiąte przykazanie

„Nie pożądaj domu twego bliźniego, jego żony, sługi, ani niczego, co należy do twojego bliźniego”
II Księga Mojżeszowa (Księga Wyjścia) 20,17

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego”

Dziesiąte przykazanie mówi o tym, aby po prostu pilnować swoich myśli. Czyli nie tylko robienie złych rzeczy jest niewłaściwe ale też nawet myślenie o tych rzeczach.
Wcześniej mamy przykazania „Nie cudzołóż”, „Nie kradnij”, skupiające się na tym, co robimy, natomiast przykazanie 10 mówi o tym, że nawet pożądanie żony bliźniego swego lub domu bliźniego swojego już jest czymś złym. Więc tutaj Bóg zwraca uwagę na to, o czym myślimy.
Ma to sens, ponieważ jeśli się wystrzega człowiek od robienia złych rzeczy, ale o nich myśli, to jest duża szansa, że prędzej czy później taką rzecz zrobi. Dlatego pilnujemy swoich myśli, przestrzegając przykazania, aby nie pożądać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mateusz
Stefański

Creative director

Kreatywny wizjoner, marketingowiec-artysta. Zamiast chwytliwych haseł, woli od razu tworzyć z tego movement. Opracowuje strategie reklamowe, projektuje komunikację spójną z marką, planuje kampanie marketingowe i realizuje je na podstawie realnych potrzeb. Pierwsze kroki stawiał w 2014 roku w agencji reklamowej Engine w Sopocie. Od 2017 roku dyrektor wykonawczy Exodus Conference & Festival. Obecnie od 2019 roku realizuje szalone pomysły w roli dyrektora kreatywnego Kościoła Radość Życia w Gdańsku.

Olga
Nerc

Project Director

Współtworząca i kierująca wieloma zespołami marketingowymi w firmach Young Digital Planet, Nowa Era, Flugger farby. Od 2020 r. misjonarz, członek zespołu Ewangelicznej Polski. Z pasją tworzy i zarządza projektami. Współtworząca projekt Dziewczyny Się Spotykają, wyjazdy misyjne na Ukrainę oraz służbę dla małżeństw.

Paulina
Konieczny

Graphic Design

Z wykształcenia jest architektem, a na co dzień zajmuje się grafiką i tworzeniem brandingu. Zachwyca ją piękno połączone z funkcjonalnością. Jako brand designer pragnie tworzyć projekty, które będą odzwierciedleniem przedstawionej wizji, ale nie boi się również zapraszać swoich klientów do innowacyjnych rozwiązań. Wierzy, że każdy projekt może być dziełem o indywidualnym charakterze. Wraz z mężem Alkiem założyli Społeczność Miasto, w której od początku odpowiada za obszar designu, w tym za stworzenie identyfikacji wizualnej oraz grafik i wszelkich materiałów promocyjnych.

Gosia
Śmigielska

Film production

Z zawodu jest technikiem odzieży. Mimo że jej przygoda z szyciem i projektowaniem została wstrzymana, to obcowanie ze światem mody rozbudziło w niej chęci do kreatywniejszego stylu życia. Zaczęła interesować się grafiką, dokształcać w temacie fotografii i próbować krótkich form filmowych. W ten sposób od kilku lat aktywnie działa w branży kreatywnej. Obecnie jest studentką drugiego roku Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Estera
Wiaduch

Creative Writer

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej specjalność to gra na fagocie. W wolnej chwili realizuje się muzycznie w zespole ‘dzieła wybrane’. Nie tylko może tam pisać muzykę, ale i teksty, co okazało się jej kolejną pasją. Swoje pióro od dłuższego czasu może szkolić dzięki pracy dziennikarskiej w Nadmorskiej Grupie Medialnej (Norda.FM, Twoja Telewizja Morska, Nadmorski24.pl). Od kilku lat jest liderem młodzieżowym grupy WIDOKI. 

Dziękujemy za kontakt!

Już wkrótce reprezentant naszego zespołu odpowie
na Twoje pytania.

Magda
Ciszewska

Digital Marketing

Specjalizuje się w budowaniu i realizacji strategii marketingowo-sprzedażowych. Od paru lat związana z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia na kierunkach Social Media i Zintegrowany Marketing oraz e-Commerce. Swoją karierę zawodową poświęciła online marketingowi i nowym mediom. W ciągu 20 lat swojej pracy budowała globalne strategie marketingowe dla takich marek jak ClickMeeting, GetResponse, Heinz, Ford, Diageo, GlaxoSmithKline. Jest ekspertem w pozycjonowaniu marek, tworzeniu strategii marketingowych i wdrażaniu kampanii promocyjnych.