ewangeliczni

Ewangeliczni chrześcijanie

POZNAJ NAS LEPIEJ

EWANGELICZNI CHRZEŚCIJANIE

Kim są ewangeliczni chrześcijanie?

Chrześcijaństwo oparte na ewangelii sięga do kart Nowego Testamentu. Jak to się stało, że dzisiaj jest tak wiele kościołów i gdzie jest miejsce dla Ciebie?

Poznaj krótką historię ewangelicznych i dowiedz się, jakie Kościoły funkcjonują w Polsce.

Krótka historia

Nazwa chrześcijanie pojawiła się po raz pierwszy na kartach Biblii w księdze Dziejów Apostolskich. Nazwano tak uczniów Chrystusa.

Na przestrzeni lat pod hasłem chrześcijanie kryło się wiele różnych definicji. Dzisiaj uznajemy, że osoby, które identyfikują się z tym pojęciem, są naśladowcami nauki Jezusa Chrystusa.

Wśród chrześcijan wyróżnimy wyznawców Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła prawosławnego oraz Kościołów protestanckich (w tym ewangelicznych).

Protestantyzm zaczął kształtować się na skutek reformacji w XVI wieku. Obecnie na świecie jest około 800 mln osób, które wyznają w ten sposób swoją wiarę.
W protestantyzmie rozróżnia się na dwa główne nurty: ewangelicki i ewangeliczny.

Ewangelicy to wierni dwóch historycznych Kościołów protestanckich: luterańskiego i kalwińskiego (reformowanego).Jest ich na świecie ponad 170 milionów.

Ewangeliczni chrześcijanie są nazywani także chrześcijanami ewangelikalnymi. Jest ich na świecie ponad 630 milionów.

Za początek tego nurtu uważa się ruchy przebudzeniowe, które powstały za sprawą rosnącego zainteresowania osobistym przeżywaniem wiary i poszukiwaniem relacji z Jezusem.

EWANGELICZNI W POLSCE

Jakie były początki?

Chrześcijaństwo ewangeliczne na ziemiach polskich pojawiło się już w połowie XIX w. w ramach ruchu pietystycznego wśród niemieckich luteran. Za jego początek uważa się pierwszy chrzest na wyznanie wiary w wieku świadomym w 1844 r. w Elblągu, gdzie w tym samym roku powstał pierwszy zbór baptystyczny.

Do końca XIX w. powstało kilkadziesiąt zborów, z których największy mieścił się w Łodzi i w 1900 roku liczył około 2 tysiące członków.

Szczególny dla rozwoju ewangelicznego chrześcijaństwa w Polsce był okres II Rzeczypospolitej. Były to czasy bardzo dynamicznego wzrostu, kiedy to ochrzczono kilkadziesiąt tysięcy osób.

EWANGELICZNI CHRZEŚCIJANIE

Jak działamy poza kościołami?

Wśród wspólnot ewangelicznych funkcjonuje wiele fundacji czy stowarzyszeń, które pomagają w różnych sferach życiowych – od wyciągania ludzi z nałogów i kryzysu bezdomności, po wsparcie psychologiczne i biznesowe.

Oto kilka przykładowych fundacji i organizacji, które są prowadzone przez ewangelicznie wierzących chrześcijan:

Fundacja Wszystko Jest Możliwe

Zajmująca się ratowaniem niewolników z fabryk cegieł w Pakistanie.

Fundacja Uskrzydleni

Działająca wśród dzieci
i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia.

Fundacja Latarnia

Jej celem jest wspieranie realizacji zadań państwa w zakresie polityki społecznej, w szczególności resocjalizacji i socjalizacji opartych na chrześcijańskich wartościach: miłości, wierze
i nadziei.

Misja Więzienna

Zajmująca się pracą
z więźniami poprzez grupowe spotkania, nabożeństwa i czytanie Biblii.

Royal Rangers Polska

Między-narodowa chrześcijańska organizacja skautingowa, skierowana do dzieci i młodzieży

Fundacja Po Prostu Kocham

Wspiera dzieci, młodzież 

i dorosłych. Działa na rzecz pomocy rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.

Fundacja Nowa Nadzieja

Prowadzi terapię wśród osób uzależnionych, wskazuje im nową drogę i daje nadzieję na wyjście z nałogu.

EWANGELICZNI CHRZEŚCIJANIE

Poznaj Kościoły ewangeliczne w Polsce

*stan na wrzesień, 2021

Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa

6 wspólnot

Ewangeliczny Kościół Metodystyczny

4 wspólnoty

Kościół Boży w Polsce

74 wspólnoty

Kościół Boży w Chrystusie

74 wspólnoty

Kościół Chrystusowy

50 wspólnot

Kościół Chrześcijan Baptystów

107 wspólnot

Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej

39 wspólnot

Kościół Ewangelicznych Chrześcijan

38 wspólnot

Kościół Wolnych Chrześcijan

45 wspólnot

Kościół Zielonoświątkowy

256 wspólnot

UWIERZ, ŻE NIEDALEKO MOŻE BYĆ

Twoja wspólnota

Szukasz swojego duchowego domu? Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie miejsce. Odważ się spotkać z ludźmi, którzy pokażą Ci drogę w Jezusie. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojej miejscowości, by znaleźć kościół w Twojej okolicy.

Mateusz
Stefański

Creative director

Kreatywny wizjoner, marketingowiec-artysta. Zamiast chwytliwych haseł, woli od razu tworzyć z tego movement. Opracowuje strategie reklamowe, projektuje komunikację spójną z marką, planuje kampanie marketingowe i realizuje je na podstawie realnych potrzeb. Pierwsze kroki stawiał w 2014 roku w agencji reklamowej Engine w Sopocie. Od 2017 roku dyrektor wykonawczy Exodus Conference & Festival. Obecnie od 2019 roku realizuje szalone pomysły w roli dyrektora kreatywnego Kościoła Radość Życia w Gdańsku.

Olga
Nerc

Project Director

Współtworząca i kierująca wieloma zespołami marketingowymi w firmach Young Digital Planet, Nowa Era, Flugger farby. Od 2020 r. misjonarz, członek zespołu Ewangelicznej Polski. Z pasją tworzy i zarządza projektami. Współtworząca projekt Dziewczyny Się Spotykają, wyjazdy misyjne na Ukrainę oraz służbę dla małżeństw.

Paulina
Konieczny

Graphic Design

Z wykształcenia jest architektem, a na co dzień zajmuje się grafiką i tworzeniem brandingu. Zachwyca ją piękno połączone z funkcjonalnością. Jako brand designer pragnie tworzyć projekty, które będą odzwierciedleniem przedstawionej wizji, ale nie boi się również zapraszać swoich klientów do innowacyjnych rozwiązań. Wierzy, że każdy projekt może być dziełem o indywidualnym charakterze. Wraz z mężem Alkiem założyli Społeczność Miasto, w której od początku odpowiada za obszar designu, w tym za stworzenie identyfikacji wizualnej oraz grafik i wszelkich materiałów promocyjnych.

Gosia
Śmigielska

Film production

Z zawodu jest technikiem odzieży. Mimo że jej przygoda z szyciem i projektowaniem została wstrzymana, to obcowanie ze światem mody rozbudziło w niej chęci do kreatywniejszego stylu życia. Zaczęła interesować się grafiką, dokształcać w temacie fotografii i próbować krótkich form filmowych. W ten sposób od kilku lat aktywnie działa w branży kreatywnej. Obecnie jest studentką drugiego roku Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Estera
Wiaduch

Creative Writer

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej specjalność to gra na fagocie. W wolnej chwili realizuje się muzycznie w zespole ‘dzieła wybrane’. Nie tylko może tam pisać muzykę, ale i teksty, co okazało się jej kolejną pasją. Swoje pióro od dłuższego czasu może szkolić dzięki pracy dziennikarskiej w Nadmorskiej Grupie Medialnej (Norda.FM, Twoja Telewizja Morska, Nadmorski24.pl). Od kilku lat jest liderem młodzieżowym grupy WIDOKI. 

Dziękujemy za kontakt!

Już wkrótce reprezentant naszego zespołu odpowie
na Twoje pytania.

Magda
Ciszewska

Digital Marketing

Specjalizuje się w budowaniu i realizacji strategii marketingowo-sprzedażowych. Od paru lat związana z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia na kierunkach Social Media i Zintegrowany Marketing oraz e-Commerce. Swoją karierę zawodową poświęciła online marketingowi i nowym mediom. W ciągu 20 lat swojej pracy budowała globalne strategie marketingowe dla takich marek jak ClickMeeting, GetResponse, Heinz, Ford, Diageo, GlaxoSmithKline. Jest ekspertem w pozycjonowaniu marek, tworzeniu strategii marketingowych i wdrażaniu kampanii promocyjnych.