Pytania i odpowiedzi
TRUDNE PYTANIA? PROSTE ODPOWIEDZI!
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Trudne pytania? Proste odpowiedzi
Co łączy wszystkich chrześcijan? Kim jest pastor? Czy warto wierzyć Biblii?
Odpowiadamy na ważne pytania, wyjaśniamy zawiłości, rozwiewamy wątpliwości. Oto kilka zagadnień, dzięki którym poznasz ewangeliczne chrześcijaństwo.
Spis treści
Co łączy wszystkich chrześcijan?
- Biblia jest Słowem Bożym.
- Ojciec, Syn i Duch Święty = Bóg, który jest jeden w Trzech Osobach.
- Jezus Chrystus, który jest Synem Bożym, umarł na krzyżu za grzechy ludzi, zmartwychwstał w ciele, wstąpił do nieba i ponownie powróci.
- Każdy człowiek zgrzeszył i potrzebuje przebaczenia swoich win.
- Pojednanie się z Bogiem zmienia jakość życia.
- Duch Święty został zesłany na ziemię po wniebowzięciu Pana Jezusa.
- Kościół to wspólnota wszystkich wierzących w Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Chrześcijanami nazywamy m.in. członków Kościoła prawosławnego, rzymskokatolickiego i protestanckiego.
W co wierzą ewangeliczni chrześcijanie?
Ewangeliczni chrześcijanie swoją wiarę opierają na 5 reformacyjnych zasadach chrześcijaństwa.
- Sola Scriptura — Tylko Pismo
Biblia jest najważniejszą księgą i ostatecznym autorytetem dla ewangelicznych.
Sola Gratia — Tylko Łaska
Zbawienie jest możliwe tylko dzięki Bożej łasce.
Boża łaska to bezwarunkowy dar otrzymany bez żadnych zasług.
- Sola Scriptura — Tylko Pismo
- Sola Fide — Tylko Wiara
Dzięki wierze w Jezusa Chrystusa otrzymujemy przebaczenie i możemy zacząć nowe życie.
- Sola Fide — Tylko Wiara
- Solus Christus — Tylko Chrystus
W centrum nauczania i wiary ewangelicznego chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus – wcielony Bóg, który złożył samego siebie na ofiarę za grzechy ludzi.
Soli Deo Gloria — Tylko Bogu chwała
Ewangeliczni chrześcijanie chcą uwielbiać tylko Boga, ponieważ On tak wiele zrobił dla człowieka i tak bardzo go ukochał, bez żadnej zasługi z jego strony. Tylko Bogu należy się chwała, cześć i uwielbienie.
- Solus Christus — Tylko Chrystus
Chrześcijanami nazywamy m.in. członków Kościoła prawosławnego, rzymskokatolickiego i protestanckiego.
Kościoły ewangeliczne a Kościół rzymskokatolicki – kluczowe różnice
Wiesz już, co łączy chrześcijan i że istnieją różne sposoby praktykowania wiary. Ciekawi Cię, na czym polegają różnice? Oto kilka przykładów.
- Pismo Święte jako ostateczny autorytet
Ewangeliczni chrześcijanie uznają Pismo Święte za ostateczny autorytet. Nie uznają prymatu papieża, jego interpretacji Słowa Bożego i szczególnej roli w Kościele. W Kościele rzymskokatolickim natomiast uznaje się tradycję Kościoła, patriarchów oraz orzeczenia soborów i papieży. - Maria – matka Jezusa
W Kościołach ewangelicznych nie znajdziemy obrazów czy podobizn Marii, matki Jezusa. Nikt też nie będzie się do niej modlić. Ewangeliczni nie uznają również wniebowzięcia Matki Boskiej, ponieważ nie ma tej informacji w Piśmie Świętym. Ewangeliczni wierzą, że Maria jako dziewica została brzemienną za sprawą Ducha Świętego, by urodzić Zbawiciela – Pana Jezusa Chrystusa. Potem, zgodnie z kartami Nowego Testamentu została biologiczną matką dla kilku sióstr i czterech braci Pana Jezusa. Maria traktowana jest zatem przez ewangelicznych wyłącznie jako biblijny wzór do naśladowania. Święci, ikony, symbole
W Kościołach ewangelicznych cześć oddajemy wyłącznie niewidzialnemu Bogu. Nie pojawia się zatem kult świętych. Nie modlimy się też do obrazów, ikon, ani figur.
Mniej sakramentów
W Kościele ewangelicznym znajdziemy tylko dwa sakramenty: chrzest oraz wieczerza Pańska. Chrzest udzielany jest na podstawie wiary. Wieczerza Pańska upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa. Co ważne, chleb i wino nie są przedmiotem czci – ewangeliczni chrześcijanie nie wierzą w fizyczną obecność Jezusa w tych symbolach.Spowiedź a przebaczenie grzechów z łaski
W Kościołach ewangelicznych nie znajdziemy konfesjonałów, ponieważ nie ma spowiedzi z udziałem duchownego. W Biblii znajdujemy zachętę do tego, by wyznawać swoje grzechy przed Bogiem, bo tylko On ma moc przebaczenia. Ewangeliczni chrześcijanie kierują się fragmentem z I Listu do Tymoteusza, w którym czytamy, że między Bogiem a człowiekiem jest tylko jeden pośrednik – Jezus Chrystus.Święta w Kościele
Czy ewangeliczni chrześcijanie obchodzą Święta? Tak! Jednak nie jest ich tak wiele jak w Kościele rzymskokatolickim. Świętujemy Boże Narodzenie, Wielki Piątek, Wielkanoc oraz Zesłanie Ducha Świętego.Biblia i historyczny kanon
Kościół rzymskokatolicki oraz Kościoły ewangeliczne korzystają z Biblii, która składa się ze Starego i Nowego Testamentu. W ramach Starego Testamentu za natchnione przez Boga i kanoniczne chrześcijanie ewangeliczni uznają 39 ksiąg. Pokrywa się to z kanonem żydowskim używanym w czasach Jezusa. Natomiast według wykładni Kościoła rzymskokatolickiego jest to 46 ksiąg, ponieważ podczas soboru w Trydencie w XVI wieku do wspomnianego powyżej kanonu dołączono 7 ksiąg deuterokanonicznych (apokryfów). Nowy Testament zawiera 27 ksiąg, takich samych zarówno w wydaniu Kościołów ewangelicznych, jak i Kościoła rzymskokatolickiego.
- Pismo Święte jako ostateczny autorytet
Kim jest pastor? Czy może mieć żonę?
Pastor to duchowny, który stoi na czele lokalnego Kościoła ewangelicznego. Dba o swoich wiernych, nauczając ich prawd zawartych w Piśmie Świętym.
W I Liście św. Pawła do Tymoteusza czytamy, że przywódca Kościoła powinien być mężem jednej żony i dobrze zarządzać swoim domem. W chrześcijaństwie ewangelicznym oznacza to zatem, że bardzo często duchowni w Kościele ewangelicznym są żonaci i mają dzieci.
Skąd się biorą pieniądze w Kościołach ewangelicznych?
Kościoły ewangeliczne utrzymywane są z dobrowolnych datków wiernych. Wiele osób regularnie przekazuje określoną część swoich dochodów na utrzymanie i rozwój lokalnego Kościoła.
Zazwyczaj pastorzy są utrzymywanie przez swoją wspólnotę. W przypadku mniej zamożnych Kościołów, łączą oni służbę pastorską z pracą zarobkową.
Finanse Kościołów ewangelicznych są jawne dla wspólnoty. Często raz w roku wydatki i przychody są prezentowane członkom wspólnoty.
Czy Kościoły ewangeliczne to sekty?
Nie.
Wszystkie Kościoły ewangeliczne mają prawnie uregulowane stosunki z Państwem Polskim.
Kościół Chrześcijan Baptystów i Kościół Zielonoświątkowy działają na podstawie ustaw, które dają im wiele przywilejów, z jakich korzysta także Kościół Rzymskokatolicki, np. prawo do udzielania ślubów ze skutkami cywilnoprawnymi. Kościoły ewangeliczne organizują ceremonie pogrzebowe i inne nabożeństwa okolicznościowe oraz nauczają dzieci religii na tych samych prawach co Kościół rzymskokatolicki.
Pozostałe kościoły ewangeliczne działają na podstawie Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 r.
Kościoły ewangeliczne są otwarte. Zapraszamy Cię, byś je odwiedził, poznał Jezusa i doświadczył Jego miłości.
Czy można wierzyć Biblii?
Ewangeliczni chrześcijanie wierzą w autentyczność Biblii i według jej słów starają się żyć na co dzień.
Biblia dla wielu osób jest najważniejszą księgą ich życia, słowem od samego Boga.
Pojawia się pytanie, czy można wierzyć w jej autentyczność? Przecież powstała tak dawno temu.
Biblia składa się z 66 ksiąg, napisanych w 3 językach przez ok. 40 autorów przez okres 1500 lat. Powstawała na 3 kontynentach.
Biblia jest jednym z najlepiej udokumentowanych tekstów starożytnych.
Zachowało się 700 manuskryptów Starego Testamentu i ponad 5000 Nowego, a najstarsze nowotestamentowe kopie są datowane już na przełom I i II wieku.
Dla historyków i krytyków tekstu Biblia jest więc dokumentem wiarygodnym. Pomimo że oryginalne zbiory ksiąg zaginęły, to kopie stworzono z niezwykłą starannością i precyzją.
Biblia przedstawia autentyczne historyczne wydarzenia. Niektóre opisy czy historie znajdujemy także w innych starożytnych źródłach. Nowy Testament został albo spisany przez ludzi znających Jezusa osobiście, albo podyktowany przez nich umiejącym pisać sekretarzom. Wiele wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie znajduje swoje potwierdzenie w pismach autorów rzymskich, takich jak Swetoniusz, Tacyt oraz u żydowskiego historyka Józefa Flawiusza.
Co sądzi ewangeliczny chrześcijanin na temat zbawienia?
Biblia jasno komunikuje nam, że zbawienie jest darem od Boga, który może otrzymać każdy człowiek wyłącznie dzięki Bożej łasce. Zbawienie nie jest nagrodą za nasze dobre uczynki.
Święty Paweł w Liście do Rzymian przypomina, że popełnienie jakiegokolwiek grzechu, nawet najmniejszego skazuje człowieka na karę, którą jest śmierć. Jednak to nie koniec historii. Bóg, widząc człowieka, który sam nie może oczyścić się od swoich win, trudności i grzechów, wysłał na świat ratunek – swojego syna Jezusa Chrystusa.
To Jezus oddał za każdego z nas swoje życie i zmartwychwstał, w ten sposób pokazując człowiekowi Bożą miłość. Jezus Chrystus przyszedł na ten świat, aby dać nam zbawienie i odkupienie od naszych grzechów i win. Dzięki Niemu możemy być wolnymi ludźmi.
Jak przyjąć zbawienie? Jak lepiej poznać Jezusa? Przygotowaliśmy dla Ciebie różne materiały.
Jak wygląda niedzielne spotkanie w Kościołach ewangelicznych?
Nabożeństwa Kościołów ewangelicznych najczęściej odbywają się w niedziele, a czasem także w inne dni tygodnia. Najważniejszymi elementami takiego spotkania jest kazanie, wspólna modlitwa i śpiew. W niektórych lokalnych wspólnotach dzieci mają swoje osobne zajęcia dostosowane do ich wieku.
Jak dołączyć do lokalnego Kościoła ewangelicznego?
Na niedzielne spotkanie może przyjść każdy, bez względu na wiek czy przekonania.
Jeśli chcesz zostać oficjalnym członkiem społeczności, należy spełnić kilka warunków. Kościoły ewangeliczne mają różne praktyki uzyskiwania członkostwa. Zgadzają się w tym, że członkiem może stać się osoba nawrócona, czyli świadomie wierząca w Jezusa. Uzyskanie członkostwa odbywa się zawsze indywidualnie na prośbę osoby zainteresowanej. Zwykle wymaga opowiedzenia swojej historii pojednania się z Bogiem i przemiany życia przed pastorem oraz pozostałymi członkami Kościoła, co często również łączy się z decyzją, aby zostać ochrzczonym na podstawie wyznania wiary.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odsłuchaj darmową wersję audiobooka pt: Kim są ewangeliczni ewangeliczni chrześcijanie? 20 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.