PLIK DO POBRANIA:
PODGLĄD:
OPIS POSTU:
Chrześcijaństwo ewangeliczne opisywane jest w tekstach źródłowych jako ewangelikalizm lub Kościoły ewangelikalne. Ewangelikalizm można opisać jako ponad denominacyjny nurt pobożnościowy powstały na przełomie XVII i XVIII wieku. Jego nazwa wywodząca się z angielskiego evangelical miała stać się dla Kościołów pochodzących ze środowisk reformacyjnych synonimem zgodności ich nauczania z Nowym Testamentem. W swej opowieści religijnej kościoły ewangelikalne podkreślają płynące z tradycji pierwotnego chrześcijaństwa wzorce, postulując konieczność praktycznej realizacji poleceń Pisma Świętego oraz osobistej relacji z Bogiem wynikającej z pokuty i odrodzenia grzesznej natury, nawrócenia i radykalnej przemiany życia płynącej z tej praktyki. W centrum zainteresowania Kościołów ewangelikalnych leży konieczność ewangelizacji, która jest zadaniem każdego człowieka. By przygotować się do takiej działalności, należy praktykować codzienne osobiste studium Pisma Świętego, brać udział w nabożeństwach modlitewnych i innych formacyjnych spotkaniach lokalnych społeczności. Przebieg nabożeństw uzależniony jest od tradycji danej denominacji i przyjmowany jest jedynie jako lokalnie uznawana konwencja.
Wydaje się, że wszystkie Kościoły ewangelikalne (nazywane często ewangelicznymi – nie mylić z ewangelickimi) uznają, iż wszyscy chrześcijanie są członkami niepodzielnego duchowego Kościoła Jezusa Chrystusa. Pielęgnowane są zatem relacje pomiędzy denominacjami uznającymi reformacyjną spuściznę oraz podkreślającymi fundamenty ruchu ewangelikalnego (przeczytaj na ten temat więcej TUTAJ).
Polska historia ruchu ewangelikalnego kojarzona jest często z powstaniem Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, który został założony pod presją władz PRL w dniu 26 maja 1947 r. Został on rozwiązany ponad 40 lat później.
Obecnie ruch ewangelikalny w Polsce obejmuje tak szeroką gamę Kościołów, związków wyznaniowych i organizacji, że ich opis, a choćby wymienienie wykracza daleko poza możliwości ujęcia w tak krótki sposób. Trzeba jednak podkreślić, że chociaż „ewangeliczni” w Polsce należą do różnych denominacji różniących się pod względem doktrynalnym, to jednak pielęgnują wspólnotę wartości i przekonań postulując jedność Kościoła jako niepodzielonego ciała Chrystusa.
Więcej na ten temat na www.ewangeliczni.org
Autor:
dr Andrzej Migda, kulturoznawca oraz religioznawca, doktorat w 2011 r. – Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Religioznawstwa.
HASHTAGI:
#ewangeliczni #wiara #chrześcijaństwo #pytania #odpowiedzi