Zakładanie konta Gmail i nowego konta na YouTube.
Aby utworzyć nowy kanał na YouTube, możesz wybrać jedną z dwóch metod:
- Założenie nowego adresu email i konta dedykowanego marce:
Możesz podpiąć swoje konto YouTube pod nowy dedykowany adres poczty Gmail. Aby to zrobić wystarczy wejść na https://accounts.google.com/ i wybrać opcję Utwórz konto.

Po przekierowaniu na stronę rejestracji wystarczy wpisać dane, na jakie chcesz zarejestrować swój Kościół. Może to być dedykowany email kontaktowy dla Twojej wspólnoty.
Po wybraniu adresu i ustawieniu hasła zaloguj się do swojego konta Google lub wejdź na ekran startowy logowania do YouTube https://www.youtube.com/account
Dane logowania do YouTube są tymi samymi, które podałeś do przy zakładaniu nowego adresu Gmail.
Po zalogowaniu do swojego konta Google w prawym górnym rogu wybierz ikonę YouTube. Po przekierowaniu do strony domowej YouTube, wybierz opcję Utwórz kanał z menu w górnym prawym rogu.
Nazwa kanału będzie nazwą, która była wybrana przy tworzeniu nowego adresu email. Możesz ją edytować przed kliknięciem przycisku Utwórz.
2. Podłączenie nowego kanału na YouTube do istniejącego konta Gmail.
Aby dodać nowy kanał YouTube do istniejącego adresu Gmail, należy najpierw wejść na YouTube do sekcji Account – https://www.youtube.com/account

Następnie wybierz opcję Dodaj kanały lub zarządzaj nimi. Zostaniesz przekierowany na stronę z listą Twoich kanałów YouTube zawierającą opcję Utwórz kanał.

Kliknij w opcję Utwórz kanał. Na kolejnej stronie zostaniesz poproszony(a) o wybranie nazwy kanału.

Nazwa kanału YouTube Twojego Kościoła, nie jest nazwą organizacji pod jaką zarejestrowany jest Twój Kościół. To nazwa skrócona, której zwykle używasz w komunikacji z członkami Kościoła i osobami zainteresowanymi. Pamiętaj, by była przyjazna i pozwala w łatwy sposób zidentyfikować Twój Kościół. Powinna być spójna z nazwą jaką stosujesz w innych kanałach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) dla zachowania spójności przekazu.
Powyższe metody zakładania nowych kanałów na YouTube mogą być stosowane zamiennie w zależności od Twoich preferencji. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Dedykowany adres email dla nowego kanału YouTube | Nowy kanał YouTube dodany do istniejącego adresu email | ||
Wady | Zalety | Wady | Zalety |
Dodatkowy adres email wymagający czasu na zarządzanie. Brak zintegrowania z głównym kontem Gmail Kościoła. Dodatkowe obowiązki dla osoby zarządzającej komunikacją w social media. Wymaga dobrej organizacji pracy. | Dedykowany adres Gmail dla kanału YouTube. Możliwość oddelegowania zarządzania całą komunikacją YouTube, bez konieczności angażowania innych osób z Kościoła. Przejrzyste raportowanie. | Wymagane jest odpowiednie oznakowanie oraz oddelegowanie komunikacji YouTube. | Pełna integracja z istniejącym kontem Gmail. Możliwość zarządzania wiadomościami od osób zainteresowanych z jednej głównej skrzynki email. Oszczędność czasowa, w przypadku gdy całą komunikacją w social media zarządza jedna osoba. |